Kwas l askorbinowy – jakie ma właściwości?

Kwas l askorbinowy zwany po prostu witaminą C ma szereg pozytywnych właściwości, dlatego zalecany jest on w codziennej suplementacji przez specjalistów od spraw żywienia. Kwas l askorbinowy jest to również pewnego rodzaju odmiana kwasu askorbinowego. Przedrostek ,,l” w sposób szczególny nawiązuje do budowy chemicznej tego związku. Witamina C znana jest przede wszystkim ze swojego działania stymulującego układ odpornościowy. Witamina ta jest niezbędna we wszelkich przemianach metabolicznych, zachodzących w ciele człowieka.

Kwas l askorbinowy – silny przeciwutleniacz

Na dużą uwagę zasługuje fakt, że witamina C jest bardzo mocnym przeciwutleniaczem, który bardzo dobrze radzi sobie z wolnymi rodnikami. Kwas l askorbinowy zapobiega procesom starzenia się skóry, dba o młody wygląd. Wykazano również, że dzięki właściwej podaży witaminy C, układ krążenia lepiej i efektywniej pracuje. Z całą pewnością warto stosować tę witaminę, zgodnie z zaleceniami producenta, aby poczuć się lepiej i mieć lepsze samopoczucie. Królowa witamin, czyli witamina C przeciwdziała niedokrwistości. Dzięki niej żelazo szybciej i efektywniej wchłania się do organizmu.

Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na witaminę C?

Zapotrzebowanie na tę witaminę znacząco wzrasta w sytuacji, gdy osoba ciężko trenuje bądź pracuje. Kobiety w ciąży oraz karmiące również wykazują większe zapotrzebowanie na tę ważną witaminę. Kwas l askorbinowy jest bezpieczny w stosowaniu. W sytuacji przyjęcia zbyt dużej dawki, może pojawić się chwilowy dyskomfort w postaci bólu brzucha. Witamina ta bierze czynny udział w procesach tworzenia kolagenu. Powinny ją zatem spożywać również osoby mające problem ze zbyt małą ilością mazi w stawie kolanowym. Warto również zauważyć, że witamina ta ma bardzo dobry wpływ na wątrobę, eliminuje ona zły cholesterol. Obniża ona również ciśnienie, więc jest polecana osobom, które borykają się z nadciśnieniem. Reasumując, kwas l askorbinowy ceniony jest, gdyż:

  • poprawia strukturę kości i stawów,
  • przeciwdziała osteoporozie,
  • stymuluje układ immunologiczny,
  • redukuje poziom złego cholesterolu LDL.

O kwasie l askorbinowym słów kilka

Kwas l askorbinowy odpowiada za elastyczność stawów. Zmniejsza on również dzięki temu ryzyko pojawienia się kontuzji. Jest on również pomocny w budowaniu kości. Profilaktycznie, w celu uniknięcia osteoporozy warto stosować z całą pewnością ten kwas. Bardzo często kwas ten stosowany jest również w kosmetykach, bowiem udowodniano, że chroni on przed szkodliwymi czynnikami promieniowania ultrafioletowego. Bardzo często kosmetyki z udziałem tego kwasu są dedykowane skórze zmęczonej, zwiotczałej, pozbawionej blasku.